PROČ? PROTOŽE …. aneb děti nás učí

„Proč?!“ projelo mi hlavou a zůstala jsem jako opařená.

Představte si scénu z filmu, kdy hlavní hrdince dojde, že OPĚT nemá kam položit tašky s nákupem, protože linka je celá „zapatlaná“.

A pak už jsou ve zpomalenějším záběru vidět její tři kroky ke skleničce, natočení si vody a pomalé polykání osvěžujícího moku s pocitem, že nevidí ani to nemyté nádobí, ani tu upatlanou linku a neslyší ani manžela, který se ptá hned po jejím příchodu z práce, co bude k večeři, ani nevěnuje pozornost zrovna se hádajícím dětem. Následuje nádech a výdech a změna úhlu pohledu. Už to umí.

Ale nebylo tomu tak vždy, i fáze „PROČ? PROTOŽE!“ měla svůj vývoj.

A přesně tohle se stalo i mně …

Vše začalo v době, kdy byly mé děti malé. Každý z nás se už nejspíš setkal s tím, kdy vám malé dítě položí otázku: „Proč?“. Většinou vás pak čeká slovní přestřelka. Pokaždé, když tuto fázi ustojíte nebo se vaše reakce, byť jen o kousek oproti té minulé, zlepší, pochvalte se. Tohle je zaručený trénink asertivity a jeho bonusem je, že je zcela zdarma, a jak už víme, každý zlepšující se výkon je nutné náležitě docenit.

Pro maminky malých dětí, pro které je toto zvídavé období zcela typické, doporučuji změnit úhel pohledu, zachovat klid a věnovat se v této chvíli výuce českého jazyka, kdy v první třídě oceníte, že jste s tím začala ve velmi raném věku. U „proč“ dodejte, že je věta tázací a u vašeho „protože“ věta oznamovací. Pokud ucítíte, že byste ráda tuto komunikace ukončila, vsuňte do dialogu větu přací „kéž“, a pokud se vám to nevede a končíte rozčilením, dodejte, že se jedná o větu rozkazovací. Když nic, tak tomuto učivu bude určitě ve škole rozumět a vy si tak ušetříte čas při domácí přípravě s prvňáčkem.

  • Věta tázací
    např. Proč to musím udělat?
  • Věta oznamovací
    např. Protože jsem ti to řekla.
  • Věta přací
    např. Kéž bych to nemusela opakovat.
  • Věta rozkazovací
    např. Už ti to nebudu opakovat!

Také znáte ty příklady vět?

Děsivé je, pokud jsou tyto věty generační, tzn. pokud je velmi dobře znáte i z úst vaší babičky, maminky a možná i tetičky. 

Úhel pohledu můžete změnit i u dětí, které již druhům vět rozumí. V tomto případě zaměřte pozornost zcela odlišným směrem.

na vaše zdraví

Pokud už máte doma puberťáka, soustřeďte se na svaly obličeje, které při odpovědích používá, pokud tedy vůbec něco řekne. Někdy možná dochází pouze k mimické odpovědi. V tu chvíli věnujte plnou pozornost tomu, jaké svaly to jsou, a pokud se jedná o větší razanci, využije zaručeně i svaly v oblasti ramen a krční páteře. Milé maminky, není nic jednoduššího, než to pak zopakovat a klidně dvakrát. Jak se říká, opakování je matka moudrosti a my jsme ženy moudré, proto si z toho vezměme to, co nám prospívá.

  • procvičme svaly v oblasti obličeje
  • procvičme svaly v oblasti ramen
  • procvičme svaly v oblasti krční páteře
myslete vždy i na sebe

Vezměte své vzdorující okolí jako inspiraci, ať už jsou to předškoláci, puberťáci nebo třeba protivná kolegyně či nepříjemný šéf …

Vše je tu pro nás, jde jen o změnu úhlu pohledu.

Máme na výběr. Buď se soustředit na to, co nám neprospívá nebo začít s tím, co nám prospívá. Děláme to pro sebe, pro svoji vnitřní krásu a sílu. A pokud ještě přidáme dlouhý nádech a výdech, jsme o krůček blíž k našemu vnitřnímu klidu. V pokročilejší fázi tohoto cvičení můžeme ještě vykouzlit úsměv na tváři, protože jsme ženy moudré a víme, že s úsměvem jde všechno líp.

Závěrem bych chtěla poděkovat „mým dětem“, žákům 3.C až 5.C, za to vše, čemu všemu novému mě naučily. A hlavně za neuvěřitelné zážitky, které jsme společně prožily při plnění malých i velkých přání. Byla to neuvěřitelná plavba a já vám moc přeji, ať vyplujete s úsměvem i do další etapy vašeho života. 

Nezapomeňte snít a za svými sny jít ...

Můj dětský sen "být paní učitelkou" si na splnění počkal neuvěřitelných 30let, ale stál za to. 

Děkuji patří i směrem k rodičům. Všem vám přeji, ať se vám daří, jak v pracovním, tak i osobním životě, a když se budete potřebovat na chvíli zastavit, v mém virtuálním přístavu vždy najdete místo pro zakotvení.



Rolí, kým jsem, je mnoho ... všechny však spojuje moje vášeň psát, tvořit, učit a pomáhat ... vplujte do mého virtuálního přístavu Můj příběh si přečtěte zde >>