Úryvek z mé knihy „Chyť vlnu a nech se svéZt …“
Je zajímavé, jak v jednu chvíli člověk nevidí nic, a pak toho vidí až příliš. A to stačilo jen před vstupem do budovy přibrzdit, upravit se, narovnat se a nakráčet dovnitř jako ta hollywoodská hvězda … Ale kolik závodníků prohrálo svůj závod kvůli pár vteřinám?
Rychle popotáhnu těsnou sukni zpátky do míst, kde původně začínala (ano mám ji těsnou, protože zase mám nějaké to kilo navíc a teď, kdy sotva popadám dech, možná i dvě, kolik vzduchu jsem právě spolykala), napřímím se a s přesvědčujícím výrazem v obličeji se jim snaží dokázat, že nic z toho, co právě viděli, se nestalo. Teď již sebevědomě, alespoň se o to maximálně snažím, i když toto slovo by rozhodně nestálo v mém životopise, vstupuji na první schod, pak druhý, a pak už zase ta sukně. Kruci! I když to cítit nechci a snažím se být neviditelná, stále cítím ty cizí pohledy na mém těle a očekávání pokračování, co z toho bude dál, kam až se já, nebo ta sukně, na těch schodech vyšplháme.
I letmý pohled někdy stačí k tomu vidět realitu,
kterou se snažíme nevidět.
Vyšplhat se do 4.patra bez výtahu se dá, vyšplhat se do 4.patra bez výtahu s pár kily navíc (teď nemyslím svoji váhu, kde bych to slovo pár muselat vynásobit) se dá také, ale vyšplhat se vícekrát za den se štěnětem v náručí do 4.patra bez výtahu, to je již sakra trénink, při kterém vypadáte jak uhoněný závodník. Kdyby to již alespoň bylo za těch pár dní, co máme asistenčního pejska v předvýchově, na té postavě znát, ale sukně je stále těsná, ač opakovaně běháte nahoru či dolů. Snažím se ta kila navíc nevidět, ale jsou tam. A jsou tam i přes věškerý tento "kondiční trénink".
Ale i tak to stálo za to. Konečně jsem uvěřila realitě, která se nám děla a byla šťastná, i přesto, že mít nějaké zvířátko jsem celý život odmítala. Nicméně každému, kdo si pořizuje pejska, zvláště v paneláku, předem doporučuji vyzkoušet si vstávat s budíkem častěji za noc, jít v noční košili ven a nosit v náručí "pár" kilo.
Ale i přes všechny těžkosti, i to následné loučení, když předvýchova končí, nebudu nikdy litovat dne, kdy přišel "ten" e-mail a napsal celý tento příběh. Děkujeme Vám, že jste přispěli na psa, stálo v e-mailu, který mi přišel ráno poté, co jsem nemohla usnout z nápadu pomoci vydáním své knihy některé nadaci. Svoji myšlenku jsem ještě v noci sdělila dál a možná to tím celé zpečetila, protože následujícího ráno přišel nečekaný email z Pes pro tebe.
Zpočátku jsem se domnívala, že jde o překlep v e-mailové adrese, protože já bych na pejska nepřispívala, vybírám si vždy děti nebo mé oblíbené zvíře, delfíny, ale příloha emailu byla jasným důkazem toho, že jsem to byla opravdu já a důvod, proč jsem si to neuvědomila, byl zcela jasný.
O konání této sbírky jsem se dozvěděla skrz florbalový kroužek, který moje dcera navštěvuje a od začátku ji vnímala jako pomoc holčičce, která řeší zdravotní problém. Že pomoc je formou přidělení asistenčního pejska této rodině mě v souvislosti s příchozím e-mailem vůbec nedošlo.
S uskutečněním se této pomoci mě zaplavil pocit naplněného štěstí, který měl v tomto případě takové tajemné kouzlo. Možná se vám to již někdy stalo, že jsme byli součástí nějakého překvapení, o kterém neměl ten druhý nejmenší tušení nebo možná nemá dodnes a vy přitom víte, že jste toho bez jeho vědomí byli přítomni ještě před uskutečněním a třeba to byl i váš nápad, ale nikdy nebylo třeba říct nahlas.
A přesně tohle se dělo i mně. Již nějaký týden jsem potkávala tuto rodinu na procházce se svým čtyřnohým mazlíčkem. Nejprve i s cizí paní, nejspíš trenérkou (ano, byla to trenérka, jak se později moje domněnka potvrdila) a pak jen sami. S každým takovým pohledem mě hřálo u srdíčka, že jsem součástí projektu splněného snu bez nutnosti cokoliv říct. Jen ten pocit, že já vím, mi stačil a možná právě to tajemno, že oni neví, dodávalo celému tomu příběhu zvláštní kouzlo.
Tolik společných let vedle sebe a nikdy ani pozdrav.
A pak, při jednom mém venčení našeho asistenčního pejska, přišla ta věta. Zrovna jsem zvládla kondiční maraton po schodech směrem dolů i vyvenčení Willíka na povel, když vyšel ven tatínek a kochajíce se pohledem na malé bílé roztomilé stvoření pronesl:
„Máte hezkého pejska.“
Já??? rozesmála jsem se v duchu. Já, že mám? V duchu jsem se musela smát paradoxu této situace. Já rozhodně nemám, já ho jen na rok vychovávám a pak jsem se podívala směrem k němu a odpověděla:
„To díky vám.“
Bylo mi jasné, že touto odpovědí vyvolám stejně nechápavý výraz, jaký se stal mně tenkrát při otevření "toho" e-mailu od odesílatele Pes pro tebe, ale v tu chvíli jsem to cítila jako takové poděkování směrem k nim, protože částečně i díky jejich příběhu jsem mohla splnit dětský sen, mít štěňátko, svým dcerám.
Nebudu zastírat, že kdykoliv si někdo z nás na toto naše první společné setkání vzpomene, vžene nám to všem slzy do očí, protože ani to nejlepší hollywoodské obsazení by nezachytilo onu radost v našich očích, setkání dvou asistenčních pejsků, toho v předvýchově a toho, co již „pracuje“ a celé rodiny, která zcela náhodně byla na dětském hřišti, protože to dovolil, jak zdravotní stav jejich dcery, tak i všechny další okolnosti, kdy už na hřišti nebyly další děti, jejichž přítomnost byla bohužel pro tuto rodinu komplikací.
Kvůli zdravotnímu omezení žili většinu času v izolaci od běžného života dětí. Neprožívali společný čas na dětském hřišti jako my ostatní maminky, naopak, mohli ho navštívit až ve chvíli, kdy tam byl klid a právě v tu chvíli já vyšla venčit.
Patnáct let jsme se potkávali, patnáct let se bez pozdravu míjeli.
Oni nevěděli, že mi stačil jen letmý pohled, jen je zahlédnout, aby si člověk uvědomil, že „nemá“ starosti nebo jen velmi malé, protože mé děti nebojují o život.
Neustále mám díky nim na očích, jaký je to dar mít zdravé dítě.
I letmý pohled někdy stačí k tomu,
aby změnil Vaši náladu.
Babu, jsi statečná holka, kterou máme moc rády a VELKÝ obdiv Tvým rodičům.